Cechy dobrego przedsiębiorcy (dekalog)

with Brak komentarzy

Dekalog dobrego przedsiębiorcy ? czy masz te cechy?

Jakie są cechy dobrego przedsiębiorcy? Nadajesz się do prowadzenia własnego biznesu? Jakie kompetencje posiadasz, a nad czym musisz jeszcze popracować? Masz świadomość co pomaga w rozwoju Twoich przedsięwzięć? Poniższy dekalog może pomóc odpowiedzieć Ci na niektóre z pytań, które być może sobie stawiasz.

Dream ? marzenie. Dobry przedsiębiorca jest marzycielem.

cechy dobrego przedsiębiorcy

Czy napędza Cię wizja tego, co przed Tobą? Widzisz wielką, wspaniałą przyszłość? Ta wizja daje Ci radość i szczęście? Przedsiębiorcy to marzyciele. Rzeczywistość bywa przykra, szara. Ale w przyszłości jest spełnienie. Jesteś marzycielem? Nie wstydź się tego, to właśnie cecha prawdziwego przedsiębiorcy! Przedsiębiorcy mają wizję przyszłości biznesu.

DECISIBENESS ? zdecydowanie. Dobry przedsiębiorca szybko analizuje dane i równie szybko podejmuje decyzje?

cechy dobrego przedsiębiorcy

?oby jak najczęściej słuszne.

Jak idzie Ci podejmowanie decyzji? Czy długo wahasz się i zastanawiasz, zanim coś zrobisz? Czy jeśli widzisz, że coś jest do zrobienia, robisz to? Skuteczni przedsiębiorcy podejmują szybkie decyzje. Szybkość jest czynnikiem sukcesu.

DO ? działanie. Dobry przedsiębiorca nie czeka. Nie próbuje. Dobry przedsiębiorca robi.

cechy dobrego przedsiębiorcy

Skuteczny przedsiębiorca, gdy już podejmie decyzję, natychmiast zaczyna działać. Nie czeka aż sprawy się wydarzą. Dobry przedsiębiorca powoduje, że sprawy się dzieją. Jak brzmi Twoja narracja? Mówisz: założyłem firmę i czekam na klientów, czy raczej założyłem firmę i szukam klientów?

DETERMINATION ? determinacja. Dobry przedsiębiorca ze zdecydowaniem zmierza w obranym kierunku.

cechy dobrego przedsiębiorcy

Dobrzy przedsiębiorcy działają z użyciem wszystkich sił, nie zaprzestają działań nawet w przypadku poważnych przeszkód. Przeszkoda jest po to, żeby ją pokonać. Jak reagujesz na trudności, niepowodzenia? Powodują przypływ nowych sił, czy hamują Cię w rozwoju?

DEDICATION ? powołanie. Dobry przedsiębiorca zna swoją misję i realizuje ją.

cechy dobrego przedsiębiorcy

Jaka jest Twoja misja? Co dobrego chcesz dać światu przez swój biznes? Jak ulepszysz otoczenie dzięki swoim usługom, produktom? Bo bycie dobrym przedsiębiorcą to powołanie. Jak bycie dobrym nauczycielem, lekarzem czy księdzem. To misja.

DEVOTION ? poświęcenie. Biznes wymaga poświęceń.

cechy dobrego przedsiębiorcy

Pracują bez wytchnienia, dają wszystko z siebie w interesie przedsiębiorstwa, czasem nawet kosztem rodziny i przyjaciół. Można tego nie lubić, ale czasami tak jest: biznes wymaga poświęceń. Są momenty, gdy można odpocząć, pobyć z rodziną i przyjaciółmi. Ale są też momenty, gdy trzeba odłożyć wszystko, przeprosić wszystkich i zająć się wyłącznie biznesem. Co czujesz, gdy to czytasz? Łatwo jest Ci pogodzić się z takim poświęceniem dla swojej firmy?

DESTINITY ? los, przeznaczenie.

cechy dobrego przedsiębiorcy

Jak mawiał Ignacy Loyola: Módl się tak, jakby wszystko zależało od Boga, a działaj, jakby wszystko zależało tylko od ciebie.
Dobrzy przedsiębiorcy są gotowi, wręcz pragną brać sprawy w swoje ręce i kształtować swój los samodzielnie. Nie chcą być zależni od nikogo. Jesteś gotowy wziąć odpowiedzialność za siebie, a w perspektywie być może również za Twoich pracowników? A może zgadzasz się z opinią, że lepiej mniej zarobić u kogoś, ale mieć święty spokój?

DOLLARS. Pieniądze nie są celem, ale środkiem.

Screen Shot 2016-04-19 at 15.04.00

Dla dobrego przedsiębiorcy pieniądze są ważne. Bardzo ważne. Firma musi przynosić zysk, bo to jest najważniejsze w biznesie. Ale pieniądze nie są celem samym w sobie. Są one środkiem do osiągnięcia celu. A co jest celem? Patrz punkt pierwszy z listy. Jak wygląda Twoje myślenie? Pracujesz żeby zarabiać, czy żeby realizować swoje marzenia?

DISTRIBUTE – dzielenie się (sukcesem). Sukces jest pracą zbiorową.

cechy dobrego przedsiębiorcy

Dobrzy przedsiębiorcy potrafią przyznać, że ich sukces jest sumą pracy wszystkich, którzy przyczyniają się do ich sukcesu. Czy dziękujesz swoim podwykonawcom, współpracownikom, pracownikom, klientom? Gdyby nie oni, nie byłoby Twojego sukcesu. Ty go osiągnąłeś, ale wespół z innymi.

 DETAILS ? panowanie nad detalami.

cechy dobrego przedsiębiorcy

Zgodnie z przysłowiem, że diabeł tkwi w szczegółach, musisz o te szczegóły zadbać. Aby być dobrym, skutecznym przedsiębiorcą jest to nieuniknione. Czy masz silną potrzebę kontroli? Czasami to wada, ale aby dobrze spiąć swój biznes, jest to pomocne. Umiesz zadbać o pozornie nieistotne szczegóły? Jeśli nie, będzie Ci trudno zapanować nad biznesem. Dużo spraw będzie Ci się ?rozjeżdżało?. Istotne dla Twojego przedsięwzięcia szczegóły będą Ci unikały. Na szczęście jest to kompetencja, której można się nauczyć. Więc nie martw się i do dzieła!

 1 2

 

 

Możesz pobrać powyższą grafikę klikając w link-> Dobrzy przedsiębiorcy_-2

Opracowanie zaczerpnęłam z książki ?Zarządzanie małym i średnim przedsiębiorstwem? pod redakcją K. Safina. Jestem bardzo ciekawa, jak odnajdujesz się w tym dekalogu? Jak to zestawienie na Ciebie działa? Czujesz się pokrzepiony? Które z punktów to Twoje mocne strony, a nad czym musisz popracować? Zapraszam do wypowiedzi w komentarzach.

 cechy dobrego przedsiębiorcy

Masz pytania? Chciałbś się ze mną skontaktować?

Po więcej informacji zapraszam na moje strony:

profil na Facebooku: www.facebook.com/krzyszychaonline

strona firmowa: http://nowetrendy.com.pl/

zamknięta grupa dla sekretarek i asystentek: www.facebook.com/groups/sekretarkatomarka

 

Zapisz się na porcję bezpłatnych, dodatkowych informacji!
Prosto do Twojej skrzynki informacje prawne przydatne w biurze, pliki uzupełniające wpisy na blogu, dodatkowe wieści i informacje.
Sama nie cierpię spamu. Twój adres nigdy nie będzie nikomu przekazany.
Iza Krzyszycha
Follow Iza Krzyszycha:

Tak się cieszę, że mogę dzielić się tym co się nauczyłam, doświadczyłam! Zawsze, gdy udaje mi się komuś pomóc, mam ochotę śpiewać "mam tę mooooc. Jeśli pomogłam Ci jakkolwiek - napisz mi o tym proszę. Dzięki temu będę miała jeszcze więcej siły na pomaganie :)

Leave a Reply