Indeks G12. Co zrobić aby pracownik na pytanie 2: Czy mam do dyspozycji narzędzia niezbędne do dobrego wykonania pracy? Odpowiedział TAK!

with 1 komentarz

Pani Monika pracuje w biurze. Do jej obowiązków należy wszystko, co z tym stanowiskiem związane: od odbierania telefonów, poprzez obsługę spotkań, po pomoc innym pracownikom w wykonywaniu ich obowiązków.

Dla jej przełożonych najważniejsze jest aby swoje obowiązki wykonywała sprawnie i bez zbędnej zwłoki. Szczególnie ważne jest odbieranie telefonów, gdyż zwłaszcza w ten sposób z firmą kontaktują się klienci. Są to najczęściej rozmowy związane z pytaniami o szczegóły doskonale Pani Monice znane. Potrafi sama, bez konsultacji z kimkolwiek udzielić profesjonalnej i wyczerpującej odpowiedzi. Powoduje to, że inni pracownicy mogą skupić się na swoich obowiązkach, bez konieczności odrywania się aby prowadzić rozmowy.

Są takie dni, że przez dzwoniący wciąż telefon, Pani Monice trudno pogodzić wszystkie zajęcia. Bo aby go odebrać musi albo być blisko biurka, albo przerywać inne czynności żeby do biurka podejść. Jeśli zdarza się, że dużo pracuje poza swoim stanowiskiem, to bywa pod koniec dnia pracy jest już mocno zmęczona i sfrustrowana poczuciem, że nie zrobiła wszystkiego co do niej należy, lub że zajęło jej to zbyt dużo czasu.

Jak na tytułowe pytanie odpowie Pani Monika? Najprawdopodobniej twierdząco.

Zdarza się, że gdy myślimy o swoim stanowisku, lub swoich pracowników, to jako narzędzia niezbędne do pracy, do głowy przychodzą nam rzeczy najbardziej oczywiste. I najczęściej w pierwszym odruchu na pytanie czy masz wszystko, co jest ci potrzebne do pracy, nasi ludzie odpowiedzą ?tak?. Dopiero po bliższym przyjrzeniu się, głębszej analizie może się okazać, że owszem, mają wszystko, ale nie są to narzędzia niezbędne do dobrego wykonania pracy. Tylko narzędzia do wykonania pracy.

Dlatego warto zastanowić się czego potrzebuję ja, czego potrzebują moi pracownicy, aby lepiej wykonywać swoją pracę. I nie ma się co bać tego pytania. Bo, jeśli nie jest tak, że od włączenia do całkowitego uruchomienia komputera mija kwadrans, a drukarka pluje kartkami po całym pomieszczeniu przy każdej próbie wydrukowania czegokolwiek, to najczęściej na pytanie czy masz wszystko aby dobrze pracować, usłyszymy odpowiedź: tak, mam wszystko.

Ale, gdy nieco przeformułujemy pytanie i zapytamy, co mogłoby spowodować, że Twoja praca będzie jeszcze lepsza? To możemy otrzymać bardzo interesujące odpowiedzi, które wcale nie wymagają podpisania nowej umowy leasingowej na wypasiony komputer, drukarkę itp.

Jakie potrzeby miewają ludzie, aby pracować lepiej? W przypadku Pani Moniki, z początku tego artykułu rozwiązaniem okazała się przenośna słuchawka, która spowodowała, że mogła telefon odbierać w dowolnym miejscu biura i wykonywać wiele czynności bez potrzeby przerywania ich i podchodzenia do biurka za każdym razem, gdy dzwonił telefon. Innym razem może to być taca z antypoślizgowym podłożem, która pozwoli zredukować stres związany z podawaniem kawy w trakcie spotkań, lub dodatkowy serwis do kawy, który rozwiąże problem braku filiżanek w których elegancko można obsłużyć spotkanie.

Bardzo często są to naprawdę niewielkie inwestycje, które powodują, że nasz pracownik (lub my sami) poczujemy się naprawdę zdecydowanie lepiej z obowiązkami za wykonanie których odpowiadamy.

Więc co jest co zrobić, aby pracownik na pytanie: czy mam do dyspozycji narzędzia niezbędne do dobrego wykonania pracy odpowiedział TAK? Przede wszystkim musi mieć dokładnie określone co do niego należy w pracy i co to znaczy dobrze wykonać pracę. I tym zajmowaliśmy się w pierwszej części tego cyklu. A potem, gdy już wie co ma zrobić, trzeba pomóc mu w ustaleniu czego potrzebuje, aby wykonywać swoją pracę lepiej niż dotychczas.

Artykułu powiązane:

  1. Indeks G12. Dwanaście pytań, które pokazują czy nasi pracownicy pomagają firmie w odniesieniu sukcesu

  2. Indeks G12. Co zrobić aby pracownik na pytanie 1: Czy wiem czego oczekują ode mnie w pracy? Odpowiedział: TAK!

 

Zapisz się na porcję bezpłatnych, dodatkowych informacji!
Prosto do Twojej skrzynki informacje prawne przydatne w biurze, pliki uzupełniające wpisy na blogu, dodatkowe wieści i informacje.
Sama nie cierpię spamu. Twój adres nigdy nie będzie nikomu przekazany.
Iza Krzyszycha
Follow Iza Krzyszycha:

Tak się cieszę, że mogę dzielić się tym co się nauczyłam, doświadczyłam! Zawsze, gdy udaje mi się komuś pomóc, mam ochotę śpiewać "mam tę mooooc. Jeśli pomogłam Ci jakkolwiek - napisz mi o tym proszę. Dzięki temu będę miała jeszcze więcej siły na pomaganie :)

One Response

Leave a Reply