Indeks G12. Co zrobić aby pracownik na pytanie 3: Czy codziennie mam w pracy możliwość wykonywania tego, co potrafię najlepiej? Odpowiedział TAK!

with 3 komentarze

Renata pracowała w małej firmie jako asystentka. Była prawą ręką właścicielki. Pracowała znakomicie. Dogadywały się ze swoją przełożoną bez słów. Ufały sobie. Dzięki profesjonalnej pomocy Renaty biznes rozwijał się rewelacyjnie. Żadna z nich nie wyobrażała sobie, że taki stan może się kiedykolwiek zmienić. Jednak, jak to się zdarza w biznesie, po zmianie koniunktury firma musiała się diametralnie przebranżowić.

W nowej rzeczywistości właścicielka nie potrzebowała już asystentki, ale aby Renata nadal mogła mieć pracę, zaproponowała swojej pracownicy zmianę stanowiska. Ta zgodziła się bez wahania. Lubiła pracować ze swoją przełożoną, dobrze się z nią czuła. Nowe obowiązki, choć zupełnie inne – związane z pracą fizyczną nie wydawały się niczym trudnym ani strasznym. Renata z zapałem zabrała się do nauki. Zależało jej aby jak najszybciej się wdrożyć i nadal być pomocą dla swojej przełożonej.

Niestety. Od razu było widać, że Renata zupełnie sobie nie radzi. Przełożona Renaty nie mogła uwierzyć. Nigdy nie widziała Renaty w takim stanie. Z dnia na dzień Renata była co raz bardziej roztrzęsiona, co raz mniej wydajna. Tak naprawdę jej praca była zagrożeniem dla jakości usługi nowej działalności i dodatkowym kosztem, bo praktycznie każda rzecz wykonana przez Renatę wymagała poprawy przez innych pracowników. Każdą swoją porażkę Renata przeżywała bardzo mocno. Nie raz płakała. Straciła radość z przychodzenia do pracy. Nie mogła się zupełnie odnaleźć w nowych obowiązkach.

Właścicielka nie wiedziała jak mogłaby jej pomóc. Miała dużo cierpliwości, była ? przez wzgląd na wcześniejsze zasługi ? bardzo wyrozumiała. Postanowiła dać Renacie tyle czasu, ile ta będzie potrzebowała aby wdrożyć się w nowe obowiązki.

Dopiero patrząc z perspektywy, po kilku miesiącach, przełożona zrozumiała co zaszło: nowa praca była dla Renaty zdecydowanie poniżej jej zdolności, aspiracji, ambicji. Nie stanowiła dla niej wyzwania i nie była atrakcyjna.

Co to znaczy mieć w pracy możliwość wykonywania tego, co potrafi się najlepiej?

Jest psycholog o bardzo trudnym nazwisku, Węgier z pochodzenia, który opisał co czuje człowiek, który pracuje z uniesieniem, zaangażowaniem, znacznie przekraczającym zwykłe standardy. Nazywa się on Mihály Csíkszentmihályi. Zjawisko przez siebie opisane nazwał efektem flow. Jest to stan, gdy nic nie jest nas w stanie oderwać od wykonywanej czynności. A wykonywanie jej sprawia nam po prostu przyjemność. Przypomnij sobie takie chwile. Ciekawa pasjonująca książka, którą czytałaś, jakieś zadanie wykonywane z zaangażowaniem, tak że nie chciało Ci się jeść, pić, zaglądać na Facebooka, a czas minął nie wiadomo kiedy. Czujesz nieustanny przepływ pozytywnej energii, przyjemną ekscytację i satysfakcję. To jest właśnie efekt flow.

W pracy zawodowej można go osiągnąć, niezależnie od stanowiska. Tak samo wciągające jak pisanie książki może być tworzenie ulotki, pakowanie paczek, czy pielęgnowanie skweru.

Po czym poznać, że pracownik pracuje z zaangażowaniem?

To po prostu widać. Gdy człowiek jest zaangażowany, przede wszystkim nie szuka usprawiedliwień dlaczego coś się nie da zrobić. Jeśli nie udaje się mu osiągnąć celu w jeden sposób, pracuje nad innym rozwiązaniem. Jest samodzielny w wykonywaniu zadań. Nie potrzebuje ciągłej zachęty czy ponaglania. Zgłasza się do przełożonego z konkretnym zapotrzebowaniem na narzędzia, lub materiały. Ma pomysły na usprawnienia, bo przejmuje się swoją pracą.

Jak spowodować aby pracownik miał poczucie, że ma możliwość wykonywania obowiązków na których zna się najlepiej?

Podstawa to właściwa rekrutacja.

W przypadku procesów rekrutacyjnych często można spotykać się z zawyżonymi do stanowiska oczekiwaniami. Po zrekrutowaniu osoby właściwej do wymagań, szybko dochodzi do weryfikacji, że firma nie może wykorzystać jej kompetencji. Prowadzi to do frustracji, nowego pracownika, który liczyły że będzie mógł się rozwijać, a okazuje się, że nie ma na to przestrzeni.

W przypadku sekretarek taka sytuacja często dotyczy znajomości języków obcych. Firma oczekuje, że kandydatki będą znały co najmniej dwa języki, a gdy pytam z jakimi krajami współpracują, dowiaduję się, że na tę chwilę jeszcze nie współpracują, ale chcieliby w przyszłości zacząć, jeśli tylko pojawi się taka możliwość. Rekomenduję wówczas obniżyć wymagania, a zainwestować w dokształcanie osoby, która zostanie zatrudniona.

Niewłaściwe przydzielanie pracowników do zadań, to jeden z powodów negatywnej odpowiedzi na tytułowe pytanie. Tak samo jest w sytuacji, gdy zadania są zbyt trudne, jak i wtedy, gdy są zbyt proste.

Nadaj znaczenie wykonywanej pracy.

Każdą pracę można przedstawić jako bardzo ważną, lub zupełnie nieistotną. To drugie podejście jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe ? skoro praca jest wykonywana i nie można jej wykonywania zaprzestać bez negatywnych konsekwencji, to znaczy że jest ważna i potrzebna. Tak należy o niej myśleć i trzeba to wykonującemu wyraźnie uświadomić.

 

Dwóm kierowcom z jednej firmy zadano pytanie: co robisz w pracy?

Jeden odpowiedział: jestem kierowcą.

Drugi: robię co mogę aby ratować ludzkie życie.

Obaj byli pracownikami pogotowia ratunkowego.

Jednym słowem, wszystko zależy od perspektywy z której tłumaczymy pracownikowi na czym polega jego praca. Łatwiej zaangażować się w pracę, która ma sens i jest potrzebna innym ludziom.

Doceniaj dobrą pracę.

Czyli chwal i dziękuj za dobre wykonywanie obowiązków. Ten punkt jest osobno omawiany w 12 pytaniach, więc tu nie będę się nad nim rozwodziła.

A co z Panią Renatą?

Minęło pół roku, ciężkie i dla Renaty i dla jej przełożonej. Renata znalazła pracę w innej firmie. Odeszła bez żalu. Przełożona również pożegnała ją z uczuciem ulgi. Na szczęście rozstały się w zgodzie.

 

Artykuły powiązane:

 1. Indeks G12, wprowadzenie: http://www.krzyszychaonline.pl/dwanascie-pytan-ktore-pokazuja-czy-nasi-pracownicy-pomagaja-firmie-w-odniesieniu-sukcesu/
 2. Indeks G12, pytanie 1: http://www.krzyszychaonline.pl/indeks-g12-co-zrobic-aby-pracownik-na-pytanie-czy-wiem-czego-oczekuja-ode-mnie-w-pracy-odpowiedzial-tak/
 3. Indeks G12, pytanie 2: http://www.krzyszychaonline.pl/indeks-g12-co-zrobic-aby-pracownik-na-pytanie-2-czy-mam-do-dyspozycji-narzedzia-niezbedne-do-dobrego-wykonania-pracy-odpowiedzial-tak/

 

Zapisz się na porcję bezpłatnych, dodatkowych informacji!
Prosto do Twojej skrzynki informacje prawne przydatne w biurze, pliki uzupełniające wpisy na blogu, dodatkowe wieści i informacje.
Sama nie cierpię spamu. Twój adres nigdy nie będzie nikomu przekazany.
Iza Krzyszycha
Follow Iza Krzyszycha:

Tak się cieszę, że mogę dzielić się tym co się nauczyłam, doświadczyłam! Zawsze, gdy udaje mi się komuś pomóc, mam ochotę śpiewać "mam tę mooooc. Jeśli pomogłam Ci jakkolwiek - napisz mi o tym proszę. Dzięki temu będę miała jeszcze więcej siły na pomaganie :)

3 Responses

 1. Anka
  | Odpowiedz

  Uwielbiam te artykuły! Szkoda tylko, że tak szybko się kończą 🙂

  • IK
   IK
   | Odpowiedz

   Ciąg dalszy nastąpi 😉

   • Anonim
    | Odpowiedz

    Bardzo mnie to cieszy 🙂

Leave a Reply