O zasadach palcowania z prędkością kałasznikowa słów kilka.

with 4 komentarze

nauka pisania na maszynie

Specjalnie dla Was postanowiłam przyjrzeć się możliwościom podniesienia swoich kompetencji w zakresie bezwzrokowego pisania na klawiaturze. To kolejna umiejętność, uważam niezbędna w dzisiejszym świecie, nie tylko pracownikowi biurowemu.

Na przykład, ten tekst, składa się z około 5310 znaków. Gdyby przepisywała go osoba patrząc na klawiaturę, zajęłoby jej to prawie 36 minut. Gdyby przepisywała to rekordzistka Guinnessa, trwałoby to niewiele ponad 5 minut! Nieźle, prawda?

Normalnie człowiek pisze na komputerze z prędkością około 150 znaków na minutę. Mniej więcej tak szybko, jak ręcznie. Bezwzrokowo tempo po pisania może wzrosnąć nawet trzykrotnie. Aktualny rekord zapisany w Księdze Rekordów Guinnessa wynosi 1060 znaków na minutę. Wyobrażacie sobie, jak skraca to czas pracy i zwiększa efektywność?!?

Przy bezwzrokowym pisaniu każdy palec ma przypisane klawisze w które uderza (to jest właśnie technika palcowania). Chodzi o to, aby nie kierować wzrokiem palce palca do klawisza. Ciężar zapamiętywania kolejnych ruchów zostaje przeniesiony z pamięci wzrokowej, do pamięci mięśniowej. Nauka tej umiejętności polega również na zwracaniu dużej uwagi na poprawność pisania i minimalizację liczby popełnianych błędów. Poprawność wyrażana jest wartością procentową.

Dodatkowo, pisząc bezwzrokowo, dziesięcioma palcami wygląda się zdecydowanie bardziej profesjonalnie.

Ja nauczyłam się pisać w ten sposób w studium sekretarskim i do dziś błogosławię ten fakt. Moja nauka wyglądała mniej więcej tak, jak na powyższym zdjęciu.

Uczyłyśmy się pisać na maszynach do pisania. Studium kończyłam w systemie wieczorowym, więc gdy sprawdzałyśmy swoje umiejętności, Pani po prostu gasiła światło i dyktowała tekst. Wyobraźcie sobie tę magię. Ciemność i tylko równy stukot dwudziestu maszyn do pisania?.

Umiejętność tę wykorzystywałam w pracy, w zasadzie od pierwszego dnia. I nie zaprzestałam do dziś. Jest to kompetencja niezwykle uniwersalna. W pracy blogera również niezwykle pomocna.

Dla Was przejrzałam co oferuje internet w zakresie samodzielnej nauki, gdybyście miały ochotę się tym zająć. Moją uwagę zwróciły strony, które omówię pokrótce poniżej.

szybkiepisanienaklawiaturze. pl

właśnie z tej strony dowiedziałam się , że jestem szybsza od Kałasznikowa.

Zrobiłam sobie test. Sprawdziłam swoje tempo pisania na dzień dzisiejszy. Oto mój wynik:

moj_wynik_pisanie_bezwzrokowe

Piszę w tempie 277 znaków na minutę. Może warto jeszcze poćwiczyć? Przemyślę to. Z moim wynikiem zajęłabym miejsce około 9361w prowadzonym tam rankingu. Czyli jeszcze wiele mogłabym tu usprawnić. Kałasznikow natomiast, w minutę wystrzeliwuje 250 naboi.

Na tej stronie wzięłam jeszcze udział w sondzie Jak szybko piszesz na klawiaturze? i z moim wynikiem ?prawie 300? mieszczę się wśród górnych 30%.

Co jeszcze ofertuje ta strona? Już niewiele więcej. Z wartościowych moim zdaniem informacji, znalazłam tam trochę wiedzy na temat ogólnych zasad bezwzrokowego pisania.

Kolejna strona, to pisaniebezwzrokowe.pl

W porównaniu do poprzedniej, jest ona bardziej rozbudowana i moim zdaniem, przemyślana. Tu również można rozpocząć od testu, który jest dłuższy i oprócz poprawności i szybkości bada również rytmikę pisania. Jest system motywowania, trzy poziomy nauki. Fajnie się zapowiada. Jedyne, co utrudniało mi korzystanie, to błędy gramatyczne i edytorskie w tekście testu. Trochę mnie to również spowalniało, bo za każdym razem, gdy natykałam się na taki błąd, mój mózg musiał go jakość zanalizować, co zaburzało pisanie. Kurs jest bezpłatny, obejmuje wszystkie litery alfabetu, łącznie z polskimi znakami. Są teksty do ćwiczeń. Po każdym ćwiczeniu otrzymuje się statystykę popełnianych błędów i krótki komentarz. Pomaga to w podnoszeniu swojej sprawności.

Następna: kurspisania.pl

jest to cykl 19 lekcji ułożonych zgodnie z metodyką nauki bezwzrokowego pisania na klawiaturze, która pomaga opanować układ dłoni. Brakuje mi na tej stronie podstawowych zasad i jakiegokolwiek słowa wprowadzenia, zachęty lub powitania. Dodatkowo, kurs nie obejmuje polskich liter.

Powyżej omówione strony są w pełni bezpłatne lub za dobrowolną opłatą w formie darowizny.

Oprócz tego, znalazłam jeszcze stronę bezwzrokowo.pl i piskle.pl

Omówię je razem, bo są niezwykle do siebie podobne. Mają te same testy, układ lekcji. Dla mnie, jako odbiorcy, bezwzrokowo.pl jest droższą wersją strony pisklepl. Bo obie te strony są płatne. Nie znalazłam informacji, czy podawana cena jest opłatą miesięczną, czy za cały okres użytkowania. Droższa wersja to bezwzrokowo.pl, tam gratis dostałam kurs email, a na stronie głównej znajduje się kalkulator, który pozwala sprawdzić jak zwiększenie tępa pisania pozwoli nam oszczędzać pieniądze. Na tych stronach można dostać certyfikat potwierdzający posiadanie tej umiejętności.

Jak widzicie, jest w czym wybierać. Możliwości jest jeszcze więcej. Ale o stronach, które mnie zupełnie nie przekonały, nawet nie wspominam.

A teraz moja rekomendacja. Jeśli chciałybyście zająć się nauką pisania bezwzrokowego, to proponuję Wam zacząć od strony szybkiepisanie.pl, aby poznać podstawowe informacje i zasady.

Kurs zrobiłabym na pisaniebezwzrokowe.pl, a pozostałe strony, w bezpłatnym zakresie potraktowałabym jako uzupełnienie i urozmaicenie do ćwiczeń.

Ciekawa jestem z jaką prędkością Wy piszecie i czy piszecie bezwzrokowo?

Zapisz się na porcję bezpłatnych, dodatkowych informacji!
Prosto do Twojej skrzynki informacje prawne przydatne w biurze, pliki uzupełniające wpisy na blogu, dodatkowe wieści i informacje.
Sama nie cierpię spamu. Twój adres nigdy nie będzie nikomu przekazany.
Iza Krzyszycha
Follow Iza Krzyszycha:

Tak się cieszę, że mogę dzielić się tym co się nauczyłam, doświadczyłam! Zawsze, gdy udaje mi się komuś pomóc, mam ochotę śpiewać "mam tę mooooc. Jeśli pomogłam Ci jakkolwiek - napisz mi o tym proszę. Dzięki temu będę miała jeszcze więcej siły na pomaganie :)

4 Responses

 1. Anka
  | Odpowiedz

  Sprawdziłam się i hmm źle nie jest ale chyba czas coś poprawić skoro można lepiej 😉 dzięki!

 2. Dorota
  | Odpowiedz

  nie jestem szybsza niż Kałasznikow 🙂

  • IK
   IK
   | Odpowiedz

   Dorota, wszystko przed Tobą 🙂

Leave a Reply