Prawo przydatne sekretarce 23-27 listopada 2015 roku (tydzień VIII) z Gazety Prawnej

with Brak komentarzy

Na zakończenie listopada, dwie informacje przydatne pracownikom zajmującym się kadrami. Jedna dobra, druga zła. Obie z prawa pracy.

Wzmożone kontrole przy umowach terminowych

W związku ze zmianami w Kodeksie Pracy, które nas czekają, firmy, które mimo wszystko będą chciały zatrudniać na umowach na czas określony muszą liczyć się ze wzmożonymi kontrolami PIP. Przypomnijmy, umów na czas określony może być maksymalnie trzy i nie mogą trwać łącznie dłużej niż 36 miesięcy, w tym umowa na okres próbny. Jeśli pracodawca potrzebuje zatrudnić pracownika na umowę na czas określony dłuższy niż podane wyżej przedziały, musi mieć twarde powody o które będzie pytany przez PIP. Jeśli prowadzicie w firmie dokumentację pracowniczą i macie takie przypadki, bądźcie przygotowane na kontrolę!

Za: Łukasz Guza, Umowy terminowe do kontroli, Dziennik Gazeta Prawna 26 listopada 2015 roku

Jeśli na szkolenie kieruje nas pracodawca, udział w nim zalicza się do czasu pracy

Tak mówi przeważająca część doktryny. Udział w szkoleniu, jest traktowany jak pozostawanie pracownika w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do jej wykonywania (art. 128 par. 1 k.p.). Jeśli szkolenie trwa dłużej niż trwałaby praca, pojawiają się nadgodziny. Jeśli szkolenie odbywa się w trakcie dnia wolnego od pracy, pracownikowi należy się inny dzień wolny (art. 1512 k.p.). Tak samo jest ze szkoleniami obowiązkowymi. Niezależnie od tego, czy odbywają się w czasie pracy, czy nie ? wliczają się do czasu pracy (art. 2373 par. 3 k.p.).

Za: Opr. BL, Podwładny, szkoląc się na polecenie przełożonego, jest w pracy, Dziennik Gazeta Prawna 26 listopada 2015 roku

Zapisz się na porcję bezpłatnych, dodatkowych informacji!
Prosto do Twojej skrzynki informacje prawne przydatne w biurze, pliki uzupełniające wpisy na blogu, dodatkowe wieści i informacje.
Sama nie cierpię spamu. Twój adres nigdy nie będzie nikomu przekazany.
Iza Krzyszycha
Follow Iza Krzyszycha:

Tak się cieszę, że mogę dzielić się tym co się nauczyłam, doświadczyłam! Zawsze, gdy udaje mi się komuś pomóc, mam ochotę śpiewać "mam tę mooooc. Jeśli pomogłam Ci jakkolwiek - napisz mi o tym proszę. Dzięki temu będę miała jeszcze więcej siły na pomaganie :)

Leave a Reply