Prawo przydatne sekretarce 28 ? 31 grudnia 2015 roku (tydzień XIII) z Gazety Prawnej

with Brak komentarzy
Oto ostatnie podsumowanie informacji prawnych w 2015 roku i tym samym ostatnie na blogu. Postanowiłam ten temat przenieść do newslettera. Jeśli ktoś jest zainteresowany, to lada dzień pojawi się możliwość zapisania i między innymi podsumowanie informacji prawnych, co tydzień będzie lądowało w Waszych skrzynkach.
A co z tego tygodnia?
Ostatni tydzień 2015 roku, znowu był krótszy o jeden dzień. Więc informacji też mniej. Dziś o tym jak można dochodzić swoich praw, gdy nie dotrze do nas przesyłka, co może profesjonalny windykator, kiedy można dokonać zwrotu nieudanych zakupów.

1. Co możemy, a czego nie możemy, gdy paczka nie dochodzi, lub dochodzi uszkodzona?

Oto, co się dowiedziałam:
? Jeżeli wysyłamy paczkę do klienta kurierem, i nie zostanie ona dostarczona, bo np. doszło do kradzieży w trakcie transportu, wówczas odpowiedzialność za ten fakt poniesie firma kurierska. Aby do tego doszło, trzeba złożyć reklamację zgodnie z rozporządzeniem ministra transportu i budownictwa. Firma kurierska ponosi odpowiedzialność za przesyłkę od momentu jej nadania, do momentu dostarczenia do odbiorcy. Odpowiedzialność nie obejmuje działania siły wyższej, ani działań zbrojnych.
Podstawa prawna: Art. 65 ustawy z 15 listopada 1984 r. ? Prawo przewozowe (Dz.U. z 2015 r. poz. 915 ze zm.), Rozporządzenie ministra transportu i budownictwa z 24 lutego 2006 r. w sprawie ustalania stanu przesyłek oraz postępowania reklamacyjnego (Dz.U. nr 38, poz. 266).
? Jeśli ktoś wysłał do nas zamówioną przesyłkę pocztową i twierdzi, że wywiązał się z umowy, to my, jako niedoszły odbiorca możemy złożyć reklamację na poczcie. Możemy się tym zająć, gdy nadawca zrzeknie się tego prawa. Reklamację możemy zgłaszać w każdej placówce, pisemnie, ustnie lub za pośrednictwem poczty email. Prawo pocztowe mówi, że usługa jest niewykonana, gdy przesyłka nie jest doręczona do 14 dni roboczych od jej nadania.
Podstawa prawna: Art. 91 i 92 ustawy z 23 listopada 2012 r. ? Prawo pocztowe (Dz.U. z 2012 r. poz. 1529 ze zm.).
? Jeśli chcielibyśmy zareklamować przesyłkę odebraną (w sytuacji, jeśli opakowanie wygląda w porządku i dopiero po otwarciu paczki okazuje się, że zawartość jest uszkodzona) ? mamy na to 7 dni od jej przyjęcia. Aby reklamacja została uwzględniona, musimy udowodnić, że ubytki nie powstały po doręczeniu. Potrafię sobie wyobrazić, że może to być trudne. Dlatego sądzę, że warto poświęcić czas swój i listonosza i sprawdzić zawartość jeszcze w jego obecności, zanim przesyłkę pokwitujemy. Podstawa prawna: Art. 87 ust. 6 ustawy z 23 listopada 2012 r. ? Prawo pocztowe (Dz.U. z 2012 r. poz. 1529 ze zm.), Par. 6 ust. 3 rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji z 26 listopada 2013 r. w sprawie reklamacji usługi pocztowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 1468).
? Czas realizacji zamówienia to nie to samo, co czas dostarczenia. Jeśli ktoś obiecuje, że zrealizuje nasze zamówienie w ciągu 24 godzin, nie znaczy to, ze w tym czasie przesyłka do nas dotrze. Za czas realizacji zamówienia odpowiada sprzedawca, ale za czas dostarczenia już firma z usług której korzysta sprzedawca. Czas ten nie pozostaje już w gestii sprzedawcy.
Podstawa prawna: Par. 3 rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji z 29 kwietnia 2013 r. w sprawie warunków wykonywania usług powszechnych przez operatora wyznaczonego (Dz.U. z 2013 r. poz. 545).
? Aby, w przypadku zaginięcia przesyłki wartościowej otrzymać odszkodowanie adekwatne do wartości przesyłanych rzeczy, przed jej nadaniem należy wykupić opcję przesyłki z zadeklarowaną wartością. Jeśli tego nie uczynimy, maksymalna wysokość odszkodowania to dziesięciokrotność opłaty pobranej za jej nadanie.
Podstawa prawna: Art. 3 pkt 26 i art. 88 ustawy z 23 listopada 2012 r. ? Prawo pocztowe (Dz.U. z 2012 r. poz. 1529 ze zm.).
Za: Damian Michalczuk, Jak uzyskać odszkodowanie za zgubioną paczkę, Gazeta Prawna 28 grudnia 2015 roku

2. Co może profesjonalny windykator?

Wierzyciel może odsprzedać swoje należności do firmy windykacyjnej. To dobra opcja, jeśli wiemy, że nie odzyskamy należności w prosty sposób. Pozwala nam to odzyskać przynajmniej część należnego wynagrodzenia (firmy windykacyjne zapłacą nam tylko część wartości z naszych należności, różnica stanowi wynagrodzenie za ryzyko straty i pracę jaką muszą włożyć w odzyskanie należności). Jeśli to nam ktoś jest dłużny pieniądze, to po oddaniu należności do firmy windykacyjnej, nasza przygoda z profesjonalnym windykatorem się kończy. Gorzej, jeśli to my jesteśmy dłużni komuś i ta osoba lub firma postanowiła odsprzedać swoje należności. Windykator ma prawo przychodzić pod dom, ale nie może domagać się wpuszczenia go do środka. Może wysyłać listy do dłużnika, ale nie może na kopercie ujawniać, że list dotyczy długów. Może wysyłać e-maile, sms, telefonować. Niemniej, nie może być to uporczywe nękanie. Nie wolno mu grozić, wyzywać, straszyć. Absolutnie wykluczona jest przemoc i oszukiwanie. Jeśli naszym zdaniem windykator przesadza, można poprosić o pomoc policję.
Podstawa prawna: Art. 190, art. 190a ustawy z 6 czerwca 1997 r. ? Kodeks karny (Dz.U. nr 88, poz. 553).
Za: Danuta Pawłowska, Są granice odzyskiwania długów, Dziennik Gazeta Prawna 31 grudnia 2015

3. Zasady oddawania nietrafionych prezentów lub innych zakupów.

Jeśli kupujemy przez internet, telefon lub sprzedawca odwiedził nas w domu, mamy 14 dni od daty zakupu na zwrot bez podania powodu. Zupełnie inaczej ma się sprawa gdy kupujemy w sklepie. Wówczas, jeśli towar jest pełnowartościowy, jego zwrot zależy wyłącznie od dobrej woli sprzedawcy. Warto dodać, że zasada zwrotu przez 14 dni w przypadku zakupów na odległość dotyczy wyłącznie zakupów przez osoby fizyczne.
Podstawa prawna: Art. 556? 582 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. ? Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 539). Art. 8?12 ustawy z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz.U. z 2014 r. poz. 827).
Za: Renata Majek, Nietrafiony prezent nie zawsze można oddać, Dziennik Gazeta Prawna 31 grudnia 2015
Wszystkich, którzy są zainteresowani dalszym otrzymywaniem informacji prawnych, zapraszam do zapisania się na newsletter.
Zapisz się na porcję bezpłatnych, dodatkowych informacji!
Prosto do Twojej skrzynki informacje prawne przydatne w biurze, pliki uzupełniające wpisy na blogu, dodatkowe wieści i informacje.
Sama nie cierpię spamu. Twój adres nigdy nie będzie nikomu przekazany.
Iza Krzyszycha
Follow Iza Krzyszycha:

Tak się cieszę, że mogę dzielić się tym co się nauczyłam, doświadczyłam! Zawsze, gdy udaje mi się komuś pomóc, mam ochotę śpiewać "mam tę mooooc. Jeśli pomogłam Ci jakkolwiek - napisz mi o tym proszę. Dzięki temu będę miała jeszcze więcej siły na pomaganie :)

Leave a Reply