Trzy zasady aby osiągać swoje cele i czerpać z tego satysfakcję

with Brak komentarzy

child-362418_1920

Przez pierwsze miesiące w sekretarskim fachu, moim nadrzędnym celem było zrozumieć co się dzieje dookoła. Nigdy wcześniej nie pracowałam w biurze, nigdy wcześniej nie byłam sekretarką. Ogarnięcie rzeczywistości zajęło mi jakieś trzy miesiące. Ogarnięcie poniższego to były kolejne lata. Prawdziwe wyzwanie, które nadal trwa. Mnie, podejście które polecam dało ogromną satysfakcję. I mówię tu nie tylko o życiu zawodowym.

Po pierwsze: poznaj i zaakceptuj siebie!

Zdarza mi się zachowywać inaczej niż przewiduje przyjęty rytuał, umowa społeczna. Kiedyś miałam z tym trochę problemu, teraz już mniej. Pomaga mi akceptacja siebie i znajomość swoich potrzeb. Zgoda na to jacy jesteśmy, nieocenianie się, a raczej docenianie, to fundamentalne zasady na drodze do sukcesu.  Podstawowa rzecz, której powinniśmy się dowiedzieć o sobie, to odpowiedź na pytanie ?jaki jestem??. Aby ją uzyskać, warto zastanowić się nad szczegółowymi kwestiami:

Jaki jest mój sposób działania? Jakie w ten sposób osiągam wyniki? Czy osiągane wyniki są dla mnie zadowalające? Jeśli nie są, to z jakiego powodu?

By prowadzić takie analizy, musimy mieć materiał źródłowy, w tym wypadku na własny temat. Zgromadzimy go, notując swoje cele. Powinny być one jasno sprecyzowane, ustawione w konkretnym horyzoncie czasowym (od ośmiu miesięcy do roku). Jak powiedział Seneka: Temu, kto nie wie, do jakiego portu zmierza, nie sprzyja żaden wiatr. Zatem, gdy zabieramy się do realizacji czegoś, zapiszmy, kiedy zamierzamy to osiągnąć i po czym poznamy, że to osiągnęliśmy. Gdy nadejdzie czas, gdy cel miał się zrealizować, sprawdźmy swoje notatki. W ten sposób dowiemy  się, czy nasze założenia się sprawdziły, czy udało się nam je zrealizować. Dzięki temu dowiemy się, co należy skorygować w naszym zachowaniu, a co powielać przy realizacji następnych celów.

Ten temat też zostanie szczegółowo opisany. Obiecuję.

Jak się uczę? Czy wykorzystuję nową wiedzę?

Wolę czytać, oglądać, czy słuchać? Jestem wzrokowcem, czy słuchowcem? Gdy dowiaduję się nowych rzeczy, poznaję umiejętności, to wykorzystuję je, by zwiększać własną efektywność, czy raczej tkwię w starych, bezpiecznych, lecz nie do końca skutecznych schematach? Gdy już obnażymy przed sobą swoje schematy działania, będziemy blisko ich korekty i udoskonalenia. Może okazać się, że świetnie wyciągamy wnioski z naszych poczynań, ale nie wdrażamy ich niestety w życie i wciąż popełniamy te same błędy, przez co obniżamy swoją skuteczność i efektywność.

Po drugie: zaufaj sobie!

Powtarzaj sobie z wiarą: dasz radę!

Wiele osób odnoszących sukcesy w swoich działaniach, z którymi miałam przyjemność pracować, opowiadało, że nawet w momentach, które uważały za najgorsze w swoim życiu, stawały przed lustrem i mówiły sobie: dasz radę, jesteś wspaniały. Niekiedy, gdy wszystko wali się w gruzy, albo nie chce rozwijać się tak, jak my byśmy chcieli, trudno te słowa wypowiedzieć, pomyśleć, a jeszcze trudniej w to uwierzyć. Prawda jest taka, że szczególnie w takich momentach potrzebujemy własnego wsparcia. Zewsząd możemy słyszeć ?dasz radę, to nie koniec świata?. Póki sami w to nie uwierzymy, nic to nie da, nikt nam nie pomoże.

Po porażce natychmiast podejmij kolejną próbę.

Jak mówią Amerykanie: nie ważne ile razy ci nie wyjdzie, ważne abyś spróbował o jeden raz więcej.

Po trzecie: rozwijaj siebie!

Skup się na swoich mocnych stronach

Jeśli dobrze odrobimy lekcję pierwszą (poznaj siebie) będziemy znali swoje mocne strony. Dzięki temu zaoszczędzimy mnóstwo energii na działania niezgodne z naszymi predyspozycjami. Jeśli naszą mocną stroną jest praca kreatywna, tym się zajmijmy. A kwestie administracyjne firmy oddajmy osobom, które czerpią satysfakcję z realizacji zadań tego typu. Nie zadręczajmy się osiąganiem mistrzostwa w dziedzinach, z którymi zupełnie nam nie po drodze. Najsłuszniejszym tu podejściem jest koncentracja na swoich mocnych stronach oraz ciągłe ich rozwijanie i doskonalenie, tak aby na uzupełnianie brakujących umiejętności poświęcać jak najmniej czasu. Osiągnięcie mistrzostwa jest o wiele prostsze, jeśli zaczynamy od poziomu dobrego. Trudniej jest osiągnąć poziom przeciętny z poziomu niekompetencji.

Poszerzaj i pogłębiaj posiadaną wiedzę

Nie można pozwolić sobie na ignorancję w dziedzinie pogłębiania i poszerzania wiedzy. Wraz z rozwojem kariery zawodowej pojawią się dziedziny, w których będziemy musieli się doskonalić.

Doskonałą metodą zdobywania informacji są rozmowy z bardziej doświadczonymi osobami, które zechcą podzielić się swoją wiedzą i co zdecydowanie ważniejsze ? doświadczeniem. Wiele takich osób można spotkać na szkoleniach i konferencjach. Wówczas mamy świetną okazję do porozmawiania, nawiązania kontaktów, wymiany doświadczeń. Warto również czytać fachowe publikacje, jak choćby ten blog 🙂

Poznaj zasady savoir ? vivre i komunikacji

W prowadzeniu biznesu niezwykle ważne jest nawiązywanie i budowanie relacji. Najbardziej przydatne tu kompetencje to znajomość zasad komunikacji interpersonalnej i zasad dobrego zachowania. W ten sposób szybciej nawiążemy kontakty i zdobędziemy zaufanie potencjalnych klientów i partnerów w biznesie.

Dbaj, aby Twój rozwój był harmonijny.

Pamiętaj, aby zachować równowagę w życiu. Zwracaj uwagę na swój rozwój fizyczny ? dbaj o ciało i zdrowie. Emocjonalny ? znajdź czas dla ludzi, którzy są ważni w Twoim życiu. Umysłowy ? w ten sposób będziesz się realizował i duchowy – aby wszystko co robisz miało znaczenie i aby w każdym działaniu, którego się podejmujesz dało się odczuć Twój osobisty wkład.

Aby osiągać sukcesy, przede wszystkim zajmij się sobą: poznaj się, zaufaj sobie, a potem o siebie dbaj. Ty jesteś swoim największym sprzymierzeńcem w sukcesie!

 

w pierwszej wersji wpis napisany na zlecenie Kanwy przedsiębiorczych

Zapisz się na porcję bezpłatnych, dodatkowych informacji!
Prosto do Twojej skrzynki informacje prawne przydatne w biurze, pliki uzupełniające wpisy na blogu, dodatkowe wieści i informacje.
Sama nie cierpię spamu. Twój adres nigdy nie będzie nikomu przekazany.
Iza Krzyszycha
Follow Iza Krzyszycha:

Tak się cieszę, że mogę dzielić się tym co się nauczyłam, doświadczyłam! Zawsze, gdy udaje mi się komuś pomóc, mam ochotę śpiewać "mam tę mooooc. Jeśli pomogłam Ci jakkolwiek - napisz mi o tym proszę. Dzięki temu będę miała jeszcze więcej siły na pomaganie :)

Leave a Reply