Z Gazety Prawnej 19-23 października 2015 roku prawo w sekretariacie

with Brak komentarzy

Specjalnie dla Czytelników mojego bloga, zestawienie 10 najważniejszych moim zdaniem informacji o prawie z perspektywy sekretariatu z poprzedniego tygodnia. Jak zawsze, dużo o prawie pracy, tym razem szczególnie w sytuacji ciężarnej pracownicy.  Ale oprócz tego, bardzo ważne informacje o zasadach doręczania przesyłek do sądów i jeszcze kilka innych informacji, które warto znać.

1. Pracownica w ciąży – zaświadczenie lekarskie o zakazie wykonywania pracy. Co robić?

 

Jeżeli pracownica w ciąży przedstawi zaświadczenie lekarskie o zakazie wykonywania dotychczasowej pracy, przełożony ma obowiązek dostosować warunki pracy do jej potrzeb, lub zaproponować inne obowiązki, które nie będą wywoływały negatywnych konsekwencji. W sytuacji, gdy jest to niemożliwe, musi zwolnić ją na niezbędny czas z obowiązku świadczenia pracy.

Podstawa prawna: Art. 176, art. 179 par. 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. ? Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).

Inne obowiązki, wyznaczone w związku z zaświadczeniem lekarskim nie muszą być dostosowane do kompetencji merytorycznych pracownicy. Prawodawca położył główny nacisk na nieobniżenie wynagrodzenia.

Podstawa prawna

Art. 176, art. 179 par. 1 i 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. ? Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).

Rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz.U. nr 114, poz. 545 ze zm.).

Za: Mariusz Stępień Kiedy pracodawca musi zmienić pracownikowi stanowisko Dziennik Gazeta Prawna 19 października 2015 roku

 

  1. Nowy rodzaj umowy o pracę – plany MPiPS

Zgodnie z informacjami od Gazety Prawnej, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) pracuje nad kilkoma projektami, które mają pomóc zawierać umowy oparte o rzeczywiste potrzeby rynku. Jednym z pomysłów jest umowa o pracę z dużą swobodą w ustalaniu warunków wykonywania pracy. Takie połączenie umowy cywilnoprawnej z umową o pracę. Na razie są to plany. Na pewno będę śledziła dla Was kolejne informacje. Taki kontrakt byłby myślę atrakcyjny dla niejednej osoby zatrudnionej w biurze.

Za: Łukasz Guza Kontrakt dla mobilnych, czas pracy do zmiany Dziennik Gazeta Prawna 20 października 2015 roku

 

3.  Jak w prosty sposób sprawdzić kontrahenta po numerze NIP?

Na Portalu Podatkowym www.finanse.gov.pl uruchomiona została nowa zakładka, gdzie można sprawdzić status podatnika po numerze NIP. Bardzo przydatne narzędzie do weryfikowania kontrahentów. Polecam: https://pfr.mf.gov.pl/_/.

Za: AP Można sprawdzić NIP firmy Dziennik Gazeta Prawna 21 października 2015 roku

 

4. Nowy portal administracyjny – przydatne narzędzie!

Od dwóch miesięcy jest miejsce w sieci, gdzie można sprawdzić stan załatwianej sprawy administracyjnej, czyli np. jak wyrobić paszport, czy dowód osobisty jest gotowy itp. Niezwykle przydatne narzędzie dla asystentek ? zamiast dzwonić po urzędach i prosić, wystarczy wejść na portal www.obywatel.gov.pl  i wszystko będziemy wiedzieć!

Za: AR Obywatel coraz popularniejszy wśród Polaków Dziennik Gazeta Prawna 21 października 2015 roku

5. Jak prawidłowo wybrać nadawcę przesyłki, by dotrzymać terminu sądowego?

Kolejna sprawa, o której musicie wiedzieć zajmując się korespondencją firmową. Bardzo, bardzo ważne rozstrzygnięcie w związku z doręczaniem pism do sądu. Przeczytajcie uważnie i zapamiętajcie na zawsze: Oddanie przed upływem przewidzianego prawem terminu pisma procesowego w polskiej placówce pocztowej innego operatora niż wyznaczony (Poczta Polska) nie skutkuje zachowaniem terminu w sytuacji, gdy pismo dostarczono sądowi po jego upływie ? uchwalił skład siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego. W ten sposób przeciął rozbieżności w orzecznictwie administracyjnym, opowiadając się za bardziej restrykcyjnym stanowiskiem.

Czyli: nie dość, że trzeba pamiętać o dotrzymywaniu terminów, to jeszcze zwracać uwagę u którego operatora pocztowego przesyłka jest nadawana. Taki niuans, a można w niezły galimatias się wplątać.

Sytuacja powyższa dotyczy wszystkich postępowań za wyjątkiem spraw karnych, gdzie ustawodawca pozostawił dowolność.

Podstawa prawna w formie infografiki:

krzyszychaonline.pl

Orzecznictwo: Uchwała składu siedmiu sędziów NSA, sygn. akt I OPS 1/15

Za (treść i infografika): Anna Krzyżanowska NSA: fikcja doręczenia nie dla każdego Dziennik Gazeta Prawna 21 października 2015 roku

 

6. Uwaga na opisy na zwrotkach z sądu i innych instytucji!

Pozostając w temacie korespondencji, dla odmiany o przyjmowaniu pism poleconych. Gazeta opisuje przypadek radcy prawnego, w którym jego skarga została odrzucona z przyczyn formalnych. Co dla profesjonalisty jest ogromną ujmą na honorze zawodowym. Nie będę opisywała szczegółów sprawy ? możecie je poczytać w gazecie. Ale reguła jest istotna: jeśli na zwrotce, którą podpisujecie jako potwierdzenie przyjęcia przesyłki są wypisane dokumenty, które powinny znaleźć się w kopercie, koniecznie sprawdźcie, czy faktycznie się tam znajdują. Bo jeśli potwierdzicie, że są, a ich tam faktycznie nie będzie to, spotka Was to, co opisywanego radcę prawnego ? sąd bezkrytycznie zawierza informacjom zawartym w zwrotnym potwierdzeniu odbioru, gdyż ? jak wskazał w uzasadnieniu ? strona postępowania powinna sprawdzić przesyłkę w chwili odbioru i jeśli dane umieszczone na zwrotce (również te dotyczące zawartości przesyłki) nie zgadzałyby się ze stanem faktycznym, to zainteresowany powinien od razu zgłosić ewentualne zastrzeżenia doręczycielowi. Jeśli zaś tego nie uczyni, nie ma uzasadnionych podstaw, by kwestionować prawdziwość danych na zwrotce.

Orzecznictwo: Sygn. akt II GSK 1769/15, Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 września 2015 r.

Za: Piotr Pieńkosz Skrupulatnie wypełniona zwrotka może pomóc organowi w obaleniu zarzutów strony Dziennik Gazeta Prawna 21 października 2015 roku

7. Gdzie oddać zniszczone banknoty?

Kolejne ciekawe zagadnienie. Co zrobić gdy Szef przyniesie Wam podarte, wyprane banknoty? Otóż okazuje się, że jest na to sposób! Po pierwsze, trzeba ustalić, czy powierzchnia kawałka którym dysponujemy to nie mniej niż 45% całego banknotu i czy można na tej podstawie ustalić jego nominał. Jeśli tak, to za powierzchnię od 45 do 75% otrzymamy połowę pierwotnej wartości, a za banknot stanowiący co najmniej 76% swojej pierwotnej całości otrzymamy 100% wartości. Wymiany ma obowiązek dokonać każdy bank działający na terytorium Polski.

Podstawa prawna: Par. 1?6 zarządzenia prezesa NBP z 17 grudnia 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych, które wskutek zużycia lub uszkodzenia przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, nr 31/2013. (Dziennik Urzędowy NBP z 20 grudnia 2013 r. poz. 23).

Za: Renata Majek Zniszczony banknot można wymienić, ale nie zawsze za pełną wartość Dziennik Gazeta Prawna 21 października 2015 roku

8. Nowa funkcjonalność w Krajowym Rejestrze Dłużników – informacja pozytywna

Dla osób, które zajmują się windykacją. Świeże spojrzenie na tę kwestię i nowe, konkretne narzędzie ? niewątpliwie przyjemniejsze w użyciu.

W Krajowym Rejestrze Dłużników, zamiast, albo obok zamieszczania wpisów o nierzetelnych kontrahentach, będziemy mieć możliwość informowania o tych, którzy płacą w terminie i bezproblemowo. Nazywa się to wzmocnieniem pozytywnym i jest znanym mechanizmem w psychologii behawioralnej. Trzeba się cieszyć, że branża finansowa również po nie sięgnęła. Dla osób, które odpowiadają w firmie za terminowe wpłaty, temat do przemyślenia. Może warto, tym kontrahentom, którzy płacą w terminie wysłać maila z podziękowaniem?

Jak podaje Gazeta, na zachodzie Europy i w USA wpisy pozytywne stanowią 75% wszystkich wpisów w rejestrze. Przedsiębiorcy rozumieją wagę budowania historii pozytywnej dla swojej działalności i chętnie korzystają z takiej możliwości.

Za: Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów, Biura Informacji Gospodarczej SA Chwalmy, a zapłacą nam na czas Dziennik Gazeta Prawna 21 października 2015 roku

9. Zasady rozwiązywania umowy z pracownicą po urlopie macierzyńskim.

I jeszcze raz ciąża ? temat z wielu perspektyw ważny i wielowątkowy. Tu, tym razem w kontekście pracownicy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Czytelnik zadał pytanie, czy jeśli pod nieobecność pracownicy spowodowaną urlopem macierzyńskim przyjął inną osobę, która okazała się lepsza, może tej pierwszej odmówić powrotu do pracy. Okazuje się że nie. Kobieta po urlopie macierzyńskim jest bardzo mocno chroniona przez prawo. Jeśli pracodawca nie chce przywrócić pracownicy na zajmowane przed urlopem stanowisko, ma obowiązek zapewnić jej stanowisko równorzędne lub inne odpowiadające jej kwalifikacjom. Zmiana nie może mieć konsekwencji negatywnych w wynagrodzeniu, wraz z dodatkami i podwyżkami, które pracownica otrzymałaby, gdyby nie przerwa w pracy spowodowana opieką nad dzieckiem. Dopiero, gdy pracodawca udowodni, że nie ma możliwości przywrócić pracownicy na wcześniejsze lub równorzędne stanowisko, może dokonać wypowiedzenia umowy o pracę. Myślę, że pracodawca podejmujący taką decyzję, musi liczyć się z tym, że sprawa znajdzie finał w sądzie. Warto się dobrze przygotować. pomóc nam może lektura wyroku:

Orzecznictwo: Wyrok Sądu Najwyższego z 3 listopada 1994 r. (sygn. akt I PZN 77/94)

Za: opr. BL; Barbara Wawrzyniak radca prawny w Kancelarii BSO Prawo & Podatki Nie jest łatwo zwolnić pracownicę po urlopie macierzyńskim Dziennik Gazeta Prawna 22 października 2015 roku

10. Zasady rozwiązywania umów z pracownicą w ciąży.

W innym dodatku, do tego samego wydania, resume przypadków, kiedy można, a kiedy nie można rozwiązać umowy o pracę z pracownicą w ciąży.

Pracownica w ciąży jest chroniona gdy:

  1. co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownicy, która jest w ciąży lub znajduje się na urlopie macierzyńskim.

  2. dodatkowo, ma obowiązek przedłużyć do dnia porodu umowę zawartą na czas określony, na czas wykonywania określonej pracy (aktualne do 22 lutego 2016 roku) na okres próbny przekraczający miesiąc jeśli umowa uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży.

Możliwości rozwiązania umowy o pracę z ciężarną kobietą:

  1. Kobieta składa wypowiedzenie. Co się praktycznie nie zdarza, ale jest taka możliwość. Jeśli kobieta wypowie umowę nie wiedząc, że jest w ciąży, ma prawo wystąpić do pracodawcy z prośbą o wycofanie jej wypowiedzenia. Jeśli pracodawca się nie zgadza ? może wystąpić do sądu, powołując się na błąd oświadczenia woli co do faktu.

  2. Rozwiązanie za porozumieniem stron ? często proponowane, gdy zachodzą przesłanki do zwolnienia dyscyplinarnego.

  3. Dyscyplinarka: jeśli pracownica w rażący sposób naruszyła swoje obowiązki pracownicze, popełniła przestępstwo, które uniemożliwia pracę na zajmowanym stanowisku, jest oczywiste lub potwierdzone wyrokiem może dojść do rozwiązania z nią umowy w tym trybie. W praktyce są to sytuacje zdarzające się bardzo rzadko. Aby uniknąć spraw sądowych, pracodawcy decydują się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.

Za: Paweł Ziółkowski, specjalista w zakresie prawa pracy Także kobieta w ciąży może stracić etat. Przepisy kodeksu pracy nie chronią jej w sposób absolutny Dziennik Gazeta Prawna 22 października 2015 roku

 Mam nadzieję, że informacje okażą się przydatne i ułatwią Wam pracę. Pozdrawiam!

Zapisz się na porcję bezpłatnych, dodatkowych informacji!
Prosto do Twojej skrzynki informacje prawne przydatne w biurze, pliki uzupełniające wpisy na blogu, dodatkowe wieści i informacje.
Sama nie cierpię spamu. Twój adres nigdy nie będzie nikomu przekazany.
Iza Krzyszycha
Follow Iza Krzyszycha:

Tak się cieszę, że mogę dzielić się tym co się nauczyłam, doświadczyłam! Zawsze, gdy udaje mi się komuś pomóc, mam ochotę śpiewać "mam tę mooooc. Jeśli pomogłam Ci jakkolwiek - napisz mi o tym proszę. Dzięki temu będę miała jeszcze więcej siły na pomaganie :)

Leave a Reply