Z Gazety Prawnej 26 ? 30 października 2015 roku: prawo przydatne profesjonalnej sekretarce

with Brak komentarzy

W tym tygodniu tylko dwie informacje. Więc mało czytania. Obie dotyczą zmiany pracy. Pierwsza jak skrócić wypowiedzenie, druga jak zabezpieczyć się, by po wypowiedzeniu nowa praca wciąż na nas czekała.

Rozwiązanie umowy o pracę ? jak skrócić wypowiedzenie?

 

Standardowe wypowiedzenie, przy umowie o pracę na czas nieokreślony wynosi od 2godni, przy zatrudnieniu poniżej sześciu miesięcy, przez1 miesiąc ? gdy pracownik był zatrudniony dłużej niż sześć miesięcy, ale mniej niż trzy lata, do 3 miesięcy, które przysługują pracownikowi, który był pracował powyżej trzech lat.

Strony mogą również umówić się, ze wypowiedzenie potrwa krócej, nawet kilka dni. o skróceniu można zdecydować przez cały czas trwania wypowiedzenia. Ważne, aby obie strony wyraziły zgodę na skrócenie.

Podstawa prawna: Art. 36 ustawy z 26 czerwca 1974 r. ? Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502).

Za: Renata Majek, Na szybsze odejście z firmy musi się zgodzić pracodawca, Dziennik Gazeta Prawna 26 października 2015 roku

Zmiana pracy. Jak się zabezpieczyć żeby wszystko było dobrze.

 

Zmieniając pracę zawsze jest ryzyko, że coś się może nie powieść. Nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć, ale to co jest możliwe do przewidzenia, warto sobie zabezpieczyć. W nawiązaniu do wcześniejszego artykułu, warto wiedzieć, że mamy możliwość podpisania z przyszłym pracodawcą promesy zatrudnienia. Jest to tzw. przedwstępna umowa o pracę. Zawieramy ją, gdy decydujemy się na zmianę pracy i mamy długi okres wypowiedzenia w pierwszej firmie. Wtedy, w kolejnej podpisujemy promesę zatrudnienia, gdzie określamy wszystkie warunki na jakich umówiliśmy się na podjęcie pracy. Dodatkowo można wpisać karę umowną, która pracodawca będzie zobowiązany nam zapłacić, jeśli z jakiegoś powodu nie podtrzyma deklaracji zatrudnienia. Może to być np. wysokość wynagrodzenia, które otrzymalibyśmy w trakcie okresu próbnego.

To, co ważne w przypadku podpisania promesy, chroni ona obie strony. Jeśli to pracownik nie wywiąże się z obietnicy, konsekwencje zmiany zdania obciążą jego.

Podstawa prawna: Art. 389?390, art. 483 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. ? Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.).

Za: Mariusz Stępień, Niedotrzymanie przedwstępnej umowy o pracę grozi karą, Dziennik Gazeta Prawna 29 października 2015 roku

Zapisz się na porcję bezpłatnych, dodatkowych informacji!
Prosto do Twojej skrzynki informacje prawne przydatne w biurze, pliki uzupełniające wpisy na blogu, dodatkowe wieści i informacje.
Sama nie cierpię spamu. Twój adres nigdy nie będzie nikomu przekazany.
Iza Krzyszycha
Follow Iza Krzyszycha:

Tak się cieszę, że mogę dzielić się tym co się nauczyłam, doświadczyłam! Zawsze, gdy udaje mi się komuś pomóc, mam ochotę śpiewać "mam tę mooooc. Jeśli pomogłam Ci jakkolwiek - napisz mi o tym proszę. Dzięki temu będę miała jeszcze więcej siły na pomaganie :)

Leave a Reply